Paras Fight Festival 7 Muaythai ottelu?

Uutiset Foorumit Kilpailutoiminta Kilpailut Paras Fight Festival 7 Muaythai ottelu?

  • Tämä aihe on tyhjä.
Esillä 14 viestiä, 1 - 14 (kaikkiaan 14)
  • Julkaisija

    Artikkelit

  • #39125

    Anonymous

    Jäsen

    Paras Fight Festival 7 Muaythai ottelu? Saa perustella ym.

    #46052

    mouth4war

    Jäsen

    Topin ottelussa oli minun mielestä vauhtia ja tiukkoja tilanteita. Kovia iskuja vaihdettiin puolin ja toisin. Martinez oli jotenkin huonovointisen oloinen (eikä ihme, jos on duunia painanut viimeiseen asti). Hyvä tsemppi kummaltakin.

    #46053

    Tuolla edellisellä palstalla jo perustelinkin tuota Martinezin matsia, että kunnioitettava työvoitto taustatietoja kuunnellen, että on ollut mies sorvin ääressä viimoiseen asti. (Mitähän tuohon maailmalla tuumaisivat ne, jotka ei päivääkään ‘työtä’ tee ja nauttii päiväunista, toisin kun meillä pohjolassa :viikinki )

    Tommin ja Sampan ottelu oli myös hienoa katseltavaaa. Kerrankin sai nauttia kunnon lähiottelusta, eikä lähelle menty vain lepäilemään. Pojat vei toinen toistaan vuorotellen, vaikkakin kunto taisi vähän tökkiä molemmilla.

    Naisten ottelu oli harmittavasti tasoitus. Jäi kaivelemaan tuo ettei sitten nähnyt tuomaripöytäkirjaa. Mutta painoero oli kyllä huomattava, ei tainnut olla vain muutamasta sadasta grammasta kiinni. Salikisoissa noihin eroihin on totuttu, mutta hieman noloa että isoissakin illoissa vielä jäädään noinkin harmittavien asioiden takia paitsi rehdistä kamppailusta. Tsemppiä vaan Teresalle eteenpäin, mutta tarkkasilmäisenä olin näkevinäni neidillä karkkipussin matsin jälkeen käsissä. Ja tämän jälkeen en enää ihmettele nottei painoa saada alas :tanssi2

    #46054

    tommi

    Jäsen

    @RidingTheLightning wrote:

    tarkkasilmäisenä olin näkevinäni neidillä karkkipussin matsin jälkeen käsissä.

    No eikös se ole ihan ansaittua syödä pari karkkia kuitenkin viisieräisen ottelun jälkeen? Jotkut polttavat sikarin…? 😀

    PS. Otin yhteyttä asiantuntijaan ja selosti painovetoamme + käynnissä olevaa tilannetta. Kardinaalimoka tehtiin siinä, että jätettiin nesteet lähes kokonaan pois eli olisikin oikeasti pitänyt juoda paljon. Hikipukuun ei olisi saanut koskea kuin juuri ennen puntaria + edellisenä päivänä. Metodillamme kuulemma saa elimistön juuri TÄYSIN TUKKOON eikä paino todellakaan tipu vaikka päällään seisoisi

    #46055

    SamiH

    Jäsen

    Kyllä Teresa oli sen verran hallitseva osapuoli, että tuskin tuo mahdollinen ylipaino (kuulostaapas tyhmältä sanoa ylipainoiseksi, vaikka on täydessä trimmissä) olisi tulosta mihinkään muuttanut, n-ä-t-t-i-ä työskentelyä.

    Martinezin puolesta sai jännittää nyrkit hiessä kun rastapoika paukutti välillä mukavia osumia, mutta onneksi kelkka kääntyi mukavasti parin polven ja yläpotkun ansiosta.

    Ranskan poika oli mielestäni aika aseeton Topia vastaan, pasmat menivät välillä totaalisen sekaisen kun kunnon potku osui, tosin ranskalaisellakin olisi ollut paikkansa kun Topin suojus oli välillä turhankin alhaalla.

    Tommin ja Sampan matsi oli aika vauhdikasta katseltavaa, joskin molemmilta loppuivat mehut kesken.

    Kaikenkaikkiaan hyviä matseja 😀

    #46056

    pmaunu

    Osallistuja

    @tommi wrote:

    No eikös se ole ihan ansaittua syödä pari karkkia kuitenkin viisieräisen ottelun jälkeen? Jotkut polttavat sikarin…? 😀

    Ei todellakaan, jos aikoo vetää samalla viikolla vielä kolme kiloa painoja. Teillähän on samanlainen dieetti kuin mun ex-muijalla (sekin on potkunyrkkeilijä :lol:).

    @tommi wrote:

    PS. Otin yhteyttä asiantuntijaan ja selosti painovetoamme + käynnissä olevaa tilannetta. Kardinaalimoka tehtiin siinä, että jätettiin nesteet lähes kokonaan pois eli olisikin oikeasti pitänyt juoda paljon. Hikipukuun ei olisi saanut koskea kuin juuri ennen puntaria + edellisenä päivänä. Metodillamme kuulemma saa elimistön juuri TÄYSIN TUKKOON eikä paino todellakaan tipu vaikka päällään seisoisi

    Tommi, noi on perusasioita. Please, älkää tehkö samoja virheitä kuin me veteraanit aikoinamme. Kysykää mieluummin neuvoa, jos jostain asioista ei ole täyttä varmuutta. Me vanhat sedät kerromme sitten syvällä rintaäänellä, että “asiat pitää tehdä näin ja näin” ja jos ette usko niin valehtelemme lisää.

    #46057

    @tommi wrote:

    No eikös se ole ihan ansaittua syödä pari karkkia kuitenkin viisieräisen ottelun jälkeen? Jotkut polttavat sikarin…? 😀

    Ansaittua toki, mutta ei ole mitää tekemistä diettaamisen kanssa.. painon pudottaminen vaatii tietääkseni eniten tiukkaa itsekuria ja eihän siitä tule mitään jos jokaisen ‘onnistumisen’ jälkeen itseensä pumpataan lisäaineita ja sokeria. :pumppaus

    Mallia voi kysyä kokeneilta thainyrkkeilijöiltämme, jotka ottelevat turnauksissa päivästä toiseen viikkojen diettailun jälkeen, eikä nauti otteluiden jälkeen kun pakolliset palauttavat ja keskittyvät taas seuraavan aamun punnitukseen.
    Lämpimästä ruokalautasesta haaveillaan sitten vasta kun kisat on kokonaan ohi, karkkipäivä kuuluu niihin once in a lifetime herkkuihin.

    Jotta painon saa putoamaan , on alkeellisinta stopata aineenvaihdunta kokonaan käynnistä, eli jäädä liian alhaiselle ravinnolle, ja eikös se ole opittu jo lapsuude vatsataudeista, että nestettä tulee nauttia. Ja erityisesti silloin, jos ravinto jää vähäiselle.

    Tsemppiä edelleen Teresalle, mutta kovin olisi diettailu helpompaa, kun saisi ruokavalion perustan kuntoon ja malttaisi jättää karkit sitten porkkanaksi kisojen jälkeiseen elämään..

    #46058

    Anonymous

    Jäsen

    @RidingTheLightning wrote:

    Jotta painon saa putoamaan , on alkeellisinta stopata aineenvaihdunta kokonaan käynnistä, eli jäädä liian alhaiselle ravinnolle

    Aineenvaihduntaa EI SAA pysäyttää, koska silloinhan keho ei kuluta myöskään kaloreita –> paino putoa. Oikea tapa on syödä pieniä annoksia (kerralla vaikka leipä tai pieni kuppi mysliä) ruokaa päivän mittaan, ettei aineenvaihdunta mene säästöliekille. Kropan täytyy luulla, että ruokaa tulee normaalisti ja se pitää esim. ääreisverenkierron käynnissä. Kun tekee näin, ei tule kova nälkä –> kovia mielihaluja ja ei palele (käsien palelu on merkki ääreisverenkierron heikentymisestä ja kropan menemisestä säästöliekille –> kehon suojelumekanismi). Itse osasin uran loppuaikoina tämän dietiin ja laihdutus oli suhteellisen helppoa. Harjoitusten jälkeen syödään siten että palaudutaan –> muistakaa lisäravinteet helpottaa tässä. Lisäksi aikaa kannattaa varata pudotukseen reippaasti, sellainen kolme kiloa per kuukausi. Ja nestettä nautitaan normaalia enemmän, itse en juonut mitenkään erityisen paljoa.

    #46059

    @Riku wrote:

    @RidingTheLightning wrote:

    Jotta painon saa putoamaan , on alkeellisinta stopata aineenvaihdunta kokonaan käynnistä, eli jäädä liian alhaiselle ravinnolle

    Aineenvaihduntaa EI SAA pysäyttää, koska silloinhan keho ei kuluta myöskään kaloreita –> paino putoa.

    Niin niin tätä juuri tarkoitin, että alkeellisinta on se, että aineenvaihdunnan antaa pysähtyä. Ruokaa tulisi nauttia kolmen-neljän tunnin välein (riippuen omasta aineenvaihduntanopeudesta) vaikka porkkana kerrallaan. Pahin moka minkä diettaaja voi tehdä on, että pidetään itseään ilta nälässä jolloin ‘pilkkojat’ ei oo hommissa ollenkaan, eikä polttamista tapahdu.

    Huono ulosantini johtuu vaan viimeöisistä univeloista ja edelleen jatkuvasta työnteosta. :untapalloon

    #46060

    Anonymous

    Jäsen

    Lindström – Pitkälä matsi on noussut jo ohi Martinezinkin! No olihan se hyvä matsi, välillä oli ihan Lumpinimaisia hetkiä –> vuoronperään oiii-oiii-oiii-oiii-oiiii. 😆

    Mites olis käynyt jos Palanto ei olisikaan loukkaantunut, kumpi olis voittanut? Veikkaan, että lähiottelussa Jesse ei olisi pärjännyt, koska Tommi on siinä aika vahva, Tommi osaa lyödä takakäden kyynärpäällä, jos saa paikan (vai mitä Samppa?). Jessellä on taas paha takakäden suora ja erinomainen pelisilmä. Varmasti tasainen ottelu ja niinkuin uutisvuodossakin sanotaan, tilanne olisi kutkuttava.

    #46061

    IronMake

    Jäsen

    Palanto-Pitkälä matsi, jossa molemmat osapuolet olisivat kovassa iskussa, todella kiinnostaisi nähdä. Eli siis, että molemmilla kunto kestäisi 5×2 min. kovalla temmolla käytynä. Todella hyviä kumpikin, mutta vähän eri tavalla. Eiks niin, että FF8:ssa matsi nähdään, jooko. 😉

    Kyllä Pitkälä-Lindström matsi oli mun mielestä tavallaan parempi kuin Martinezin ja Elisabethin. Ei tietenkään yhtä ammattimaista toimintaa, mutta enemmän yritystä ja sähäkkyyttä. Martinez oli sattuneista syistä niin flegmaattinen, että välillä oikein hirvitti. Vetäshän se toki muutaman pirteämmän “osion”, mut kuitenkin.

    #46062

    Anonymous

    Jäsen

    Toi olis must FF8ssa.

    Peten matseissa musta on AINA mahtavinta se, kun putsi menee lähelle ja saa nopeudellaan kaverin kuviot sekaisin. Siinä Pete pystyy vielä lukemaan kaveria ja tekemään omat vaaralliset siirrot. Ammattimiehen merkki.

    #46063

    mouth4war

    Jäsen

    @IronMake wrote:

    Palanto-Pitkälä matsi, jossa molemmat osapuolet olisivat kovassa iskussa, todella kiinnostaisi nähdä… Eiks niin, että FF8:ssa matsi nähdään, jooko.

    Se olisikin aivan mahtava matsi 🙂 Palannon matseissa on aina ‘sitä jotain’.

    #46064

    Samppa

    Jäsen

    @Riku wrote:

    Tommi osaa lyödä takakäden kyynärpäällä, jos saa paikan (vai mitä Samppa?).

    Myönnetään, kyllä osaa. (Pää alkaa tuntumaan pikku hiljaa normaalilta 😀 )

Esillä 14 viestiä, 1 - 14 (kaikkiaan 14)
  • Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.