Suomen Muaythai – liitto ry

Sport is Your Gang tapahtumassa oteltiin Thainyrkkeilyn junioreiden Suomen Mestaruus kilpailut ja Kids Best Friends Championship turnaus 4.5.2019

Suomen Muaythai Liitto, Helsinki Thaiboxing Club sekä Helsingin kaupungin
Nuorten palvelut järjestivät thainyrkkeilyn nuorten suomenmestaruuskilpailut ja
Sport is Your Gang -tapahtuman lauantaina 4.5.2019. Tapahtumapaikkana toimi
nuorten toimintakeskus Luuppi, Helsingin Kontulassa.
Tapahtuma koostui otteluiden lisäksi nuorille suunnatusta toiminnasta,
kuten esimerkiksi parkour- ja graffitityöpajoista sekä kamppailulaji- ja
tanssiharjoituksista. Ottelut näytettiin suorana lähetyksenä EMF – European Muaythai
Federation FB-sivuilta ja koko tapahtumapäivän dokumentoi Helsingin
kaupungin Nuorisopalveluiden nuorten toimitus- ja tuotantoyhteisö Signaalimedia.
Lisäksi tapahtumassa järjestettiin valmentajille Kehittyvä koutsi -seminaari Suomen Valmentajien toimesta.

Tapahtumassa nähtiin 11 hienoa ja vauhdikasta ottelua, joista 3 oli virallista junioreiden Suomen Mestaruus ottelua sarjassa 16-17 vuotiaat. Muut ottelut käytiin ikäsarjojen mestaruusotteluina Kids Best Friends Championship turnauksena.

Tulokset alla:

Pojat -60kg

Burhan Aweis, Crest PFC – Mikael Tuomikoski, Helsinki Thaiboxing Club 2-1

Pojat -67 kg

Louis Tran Minh, Muay Tribe – Tuisku Uvanto, Crest PFC 3-0

Pojat -71 kg

Roi Martinezz, Helsinki Thaiboxing Club – Cristian Heikkilä, Crest PFC 0-3

 

Kids Best Friends Championship turnaus

Pojat 10-11 vuotta -40kg

Henri Toiviainen, MMA Team 300 – Arttu Häggvist, Combat Academy of Finland 2-1

Tytöt 10-11 vuotta -45 kg

Mea Purmonen, Combat Academy of Finland – Nessa Luotonen, Crest PFC 3-0

Pojat 10-11 vuotta -45 kg

Aapo Akkanen, Karkkilan Sisu Thaiboxing Club – Terno Lindgren, Combat Academy of Finland 3-0

Tytöt 10-11 vuotta

Eveliina Lehtinen, Turku Muay Thai – Eerika Ranta, Karkkilan Sisu Thaiboxing Club 3-0

Pojat 12-13 vuotta -45 kg

Benjami Isberg, Combat Academy of Finland – Niilo Nikander, Karkkilan Sisu Thaiboxing Club 0-3

Pojat 12-13 vuotta -54 kg

Valtteri Vanne, Helsinki THaiboxing Club – Felipe Lönnström, Porvoo Thaiboxing Club 0-3

Tytöt U18 -63,5kg

Kerttu Tiainen, Helsinki THaiboxing Club – Lina Olenius, Porvoo Thaiboxing Club 0-3

Tytöt U18 +75kg

Ronia Martinez, Helsinki THaiboxing Club – Nea Sutinen, Nummela Thaiboxing Club 3-0

 

Suomen Mestarit 2019

Pojat -60kg Burhan Aweis, Crest PFC

Pojat -67kg Louis Tran Minh, Muay Tribe

Pojat -71kg, Kristian Heikkilä, Crest PFC

Lisäksi palkittiin:

Paras Ram Muay Eveliina Lehtinen, Turku Muay Thai

Paras Kids Best Friend -ottelija Felipe Lönnström

Paras Fair play -ottelija Felipe Lönnström

Paras ottelija – Louis Tran Minh